SEO OnPage faktory by sme mohli charakterizovať ako všetky nastavenia a nástroje, ktoré sa dajú vykonať priamo na našej web stránke. Optimalizovanie webovej stránky je zdĺhavý a náročný proces, plný analýz, rôznych nastavení a pokusov. Ak sa však SEO optimalizácia spraví poriadne a venuje sa jej dostatok času, časom môžete začať zbierať zaslúžené ovocie. Netreba sa však uspokojiť s dosiahnutými pozíciami a prestať – ide o nikdy nekončiaci sa proces.
Čo patrí medzi OnPage SEO faktory?
- Doména a URL adresa
- Meta tagy: title, description a keywords
- Nadpisy: h1-h6
- Obsah stránky
- Využívanie formátovania textu: p, bold, strong, em…
- Zdrojový kód a dĺžka načítania stránky
- Popisy obrázkov: alt
Doména a URL adresa
Doména, ktorá v sebe obsahuje kľúčové slovo, je veľká výhoda. Predstavte si, že ideme otvárať pekáreň. V prípade, že by sa nám podarilo nájsť voľnú doménu, ktorá bude mať v názve slovo pekáreň, bolo by to pre SEO optimalizáciu veľké plus. Pri výbere domény by sme však mali brať ohľad aj na samotných ľudí a nie iba na roboty prehľadávajúce webové stránky.
Vyberať by sme mali rozumne dlhú doménu (približne 2 slová), ktorá bude však ľahko zapamätateľná. Tiež je potrebné myslieť nato, že túto doménu budeme zákazníkom diktovať aj telefonicky. Preto je vhodné vyhnúť sa (ak je to možné) komplikovaným cudzojazyčným názvom, ktoré sa vyslovujú inak, ako píšu. Každopádne vždy je tu možnosť danú doménu poslať emailom alebo sms :).
URL adresy poznáme dynamické a statické.
- Dynamická: www.itlektor.eu/?p=123
- Statická: www.itlektor.eu/seo-onpage-faktory
Ako si môžete všimnúť statická URL adresa je z viacerých pohľadov vhodnejšia. Pôsobí na človeka dôveryhodnejšie a je možné do nej zapísať kľúčové slová týkajúce sa obsahu, ktorý na danej stránke nájdeme.
Title – titulok
- Dĺžka title by nemala presiahnuť 70 znakov – nie je však potrebné ich všetky využiť. Zvýši sa tak váha jednotlivých slov nachádzajúcich sa v titulku.
- Každá stránka by mala mať jedinečný title, neopakovať ich na viacerých stránkach.
- Využívajte v title kľúčové slová – samozrejme všetko s mierou a prirodzene.
Ide o jeden z najdôležitejších OnPage SEO faktorov, ktorým viete zaujať rovno oboch návštevníkov Vašej web stránky – ľudí, ale aj vyhľadávacie roboty. Pomocou vhodne zvoleného title a kľúčových slov v ňom, zaujmete robotov a prostredníctvom pútavého obsahu aj samotného zákazníka, ktorý sedí pri počítači. Ide o text, ktorý bude zobrazený pri vyhľadávaní v prvom riadku. Preto si treba nájsť čas na dobre zvolené title tagy, aby ste zabili dve muchy jednou ranou.
Description – popis
Umožňuje bližšie popísať obsah, ktorý sa na danej stránke nachádza.
- Dávajte si pozor aby ste nepresiahli 160 znakov, ostatné budú vyhľadávačmi ignorované.
- Je vhodné každej stránke nastaviť jedinečný popis, keďže na každej sa nachádza iný obsah.
- Využívajte v texte aj kľúčové slová, na ktoré je stránka optimalizovaná.
Prioritou meta tagu description je zaujať v prvom rade zákazníka, až následne robotov. Dajte si záležať, aby ste v ponúknutých 160 znakoch zaujali zákazníka natoľko, že sa rozhodne kliknúť práve na Vašu webovú stránku. Tento popis je vo vyhľadávači zobrazený priamo pod URL adresou.
Keywords – kľúčové slová
- Pre vyhľadávač Google strácajú význam – dalo by sa povedať, že meta tag keywords už netreba vôbec používať.
Google, ako aj väčšina iných vyhľadávačov, meta tag keywords ignoruje. Ak ste však svoje meta tagy keywords vyplnili, nemusíte ich bezpodmienečne mazať. Vyhľadávač Yahoo sa ešte stále z časti riadi práve týmto tagom a berie ho do úvahy.
Nadpisy h1-h6
- Ide o nadpisy prvej až šiestej úrovne a každá úroveň má inú váhu. Nadpis h1 má maximálnu možnú váhu.
- Nadpis úrovne h1 sa odporúča mať na stránke iba 1x
Nadpisy h2-h6 sa využívajú na posilnenie niektorých fráz. Je možné ich využiť aj vo väčšom množstve, netreba to však preháňať. Treba si dať pozor tiež nato, že by sme nemali využiť nadpis h3 pokiaľ sa na stránke nenachádza nadpis h2. Treba dodržať štruktúrnosť a nadväznosť webovej stránky, ktorú majú vyhľadávače veľmi radi.
Kvalitný, jedinečný a originálny obsah stránky
- Jedinečný obsah – veľký pozor na duplicity
- Obsahujúci kľúčové slová, na ktoré je stránka optimalizovaná
- Články píšte pre ľudí
Ide o veľmi dôležitý OnPage SEO faktor, ktorému je potrebné venovať dostatok času a úsilia. Pred samotným písaním obsahu stránky je vhodné si spraviť analýzu kľúčových slov. Takto zistíme aké tvary slov ľudia pri vyhľadávaní používajú a pod. Treba mať však na pamäti, že obsah stránky píšeme pre ľudí, ktorých chceme v prvom rade zaujať.
Ak sa pri samotnom písaní obsahu stránky zabudne pre koho je písaný, vznikne text, ktorý je preplnený kľúčovými slovami, ktorý sa bude ľuďom veľmi zle čítať. Následne tento návštevník z Vašej stránky odíde a Vy v konečnom dôsledku strácate. Preto by ste nikdy nemali zabudnúť, komu je samotný obsah určený.
Frekvenciu kľúčových slov by ste v samotnom texte nemali mať vysokú. Vyhľadávače si na počet kľúčových slov na stránke dávajú veľký pozor. Pri veľkom výskyte môže vyhľadávač Vašu stránku vyhodnotiť ako spam. Preto je vhodné využívať rôzne synonymá a pod.
Pozor na duplicity! Máte v pláne „požičať si“ obsah z inej stánky? Rozmyslite si to. Ide o to, že Google Vás zaindexuje ako duplicitnú stránku a užívateľom bude aj tak ponúkať skôr zaindexovanú. Ako bonus Vám k tomu môže pribaliť aj sankcie.
Nerobte zo seba mŕtveho chrobáka. Pravidelné dopĺňanie obsahu stránky zabezpečí, že vyhľadávače Vašu web stránku budú indexovať pravidelnejšie. V prípade, že obsah na stránky pribúda veľmi sporadicky, bude Váš web pre vyhľadávače vyzerať z tohto hľadiska ako neaktívny. Taktiež nie je na škodu obnoviť, prípadne pozmeniť už dávno napísaný text.
Tagy p, bold, strong, em
- p – využíva sa na označenie paragrafov
- bold – zvýraznenie textu, váha textu sa nezvyšuje, je rovnaká ako okolitý text
- strong – zvýrazni text, avšak aj zvýši jeho váhu. Označuje sa ním dôležitejší text.
- em – využíva sa na nastavenie formátu kurzíva
Zdrojový kód a doba načítania stránky
- Kvalitne napísaný zdrojový kód nie je nutnosťou
- Zamerajte sa radšej na dobu načítavania Vašej stránky
Validný a kvalitne napísaný HTML kód môže Vašej stránke priniesť nejaké body navyše, nie je však nutnosťou. Validáciu Vašej webovej stránky si viete skontrolovať na stránke W3C konzorcia a následne nájdené chyby odstrániť.
Podstatnejšie je však zamerať sa na dobu načítania webovej stránky a to z dvoch dôvodov. Opäť sú v tom už spomínaní návštevníci a roboti. Väčšina ľudí je od prírody netrpezlivá, takže pri dlhom načítaní Vašu stránku zatvoria a ani nenavštívia. Takto isto sa k tomu stavajú aj vyhľadávače. Pokiaľ je doba načítania stránky dlhá, je vhodný čas túto chybu odstrániť.
Alt popis obrázkov
- Povedzte robotom čo je na obrázku. Sami to nevidia.
Robot sám bez Vašej pomoci obrázok zaindexovať nevie, nevidí čo sa na obrázku nachádza. Na bližšie popísanie obrázku sa využíva tag alt. Taktiež treba myslieť na situácie, kedy sa obrázok užívateľovi z nejakého dôvodu nenačíta, následne mu bude poskytnutý práve text nachádzajúci sa v popise obrázku.