Na webových portáloch, kde je predpoklad viacerých používateľov, ktorí môžu istým spôsobom zasahovať do chodu a tvorby webového portálu sa budú určite hodiť užívateľské role. Redakčný systém WordPress ponúka 5 prednastavených užívateľských rolí, ktoré je možné užívateľom priradiť. Podľa týchto rolí môžu/nemôžu jednotliví užívatelia vykonávať isté činnosti.
Užívateľské role je možné nastaviť v paneli navigácie Používatelia – Pridanie nového, kde sa v spodnej časti stránky nachádza možnosť Role.
Redakčný systém WordPress ponúka nasledovné role:
- Odberateľ – môže upravovať vlastný profil a má prístup na nástenku, kde sa mu zobrazí panel Prehľad
- Administrátor – má všetky právomoci, ktoré sa týkajú redakčného systému a samotného webového portálu. Môže pridávať, editovať, mazať užívateľov, články a stránky. Z bezpečnostných dôvodov je lepšie aby na každom webovom portáli bolo čo najmenej adminov, keďže jeden môže zmazať aj ostatných
- Editor – ide o užívateľa, ktorý schvaľuje články a stánky iným užívateľom. Sám má právomoc na pridávanie článkov a stránok bez kontroly iných užívateľov.
- Autor – môže pridávať články, taktiež vidí všetky publikované články, avšak nevidí do ich konceptov. Články tohto užívatelia sú pridávané do obsahu web stránky automaticky, bez schvaľovania nadriadených.
- Prispievateľ – právomoci tomuto užívateľovi dovoľujú pridávanie nových článkov, avšak ich pridanie do obsahu web stránky je podmienené schválením od nadriadených. Na základe tohto schválenia je článok prijatý alebo zamietnutý. Táto roľa sa hodí pre užívateľov, ktorí v administrácií nemajú mať žiadne iné práva a môžu iba publikovať.